Produkt dnia
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności: Shoper Płatności, Paypal, PayPo, płatności kartą Visa/Mastercard, Gpay, Blik, przelew tradycyjny.
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru),
  • Szyfrowane dane i transakcje, pełne bezpieczeństwo wykonywanych transakcji.
  • Szybka dostawa towaru kurierem pod twoje drzwi na terenie całego kraju.
  • Dostępne paczkomaty dla wybranych produktów.
  • Realizacja zamówień do wybranych krajów UE.
  • Partnerzy programu *Karta Nowosądeczanina*

Wszystko o fundamentach po ogrodzenie panelowe

Wytrzymałość konstrukcji – czyli jej odporność na obciążenia, wiatr, napór ziemi i wody – jest zależna od wielu czynników. Między innymi od materiału, z którego zbudowany jest płot, od technologii produkcji komponentów czy ogólnej jakości wykonania. Ale nie tylko. Równie istotnym elementem, który przekłada się na trwałość płotu, są fundamenty – szczególnie pod ogrodzenia panelowe. Czym dokładnie są? Jakie mają znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu!

Fundamenty pod panele ogrodzeniowe – podstawowe informacje

Fundamenty pod ogrodzenie panelowe są elementami budowlanymi, które stanowią część konstrukcji. Ich rolą jest przekazanie na podłoże gruntowe jakiejś części obciążeń całej konstrukcji, w tym wypadku płotu, bramy, furtki. Zastosowanie tego rodzaju elementów ma też zapewnić jak najmniejsze, równomierne osiadanie konstrukcji w gruncie, jej stateczność oraz odpowiednią głębokość posadowienia. Na rynku dostępne są różne typy fundamentów pod ogrodzenia panelowe. Opowiemy o nich poniżej.

Fundamenty pod ogrodzenia panelowe – rodzaje

Do najczęściej stosowanych fundamentów pod ogrodzenie panelowe, należą rozwiązania ciągłe lub punktowe. Dobór każdego z nich jest uzależniony od rodzaju gruntu oraz płotu. Do płotu z siatki na ogół stosuje się podparcie punktowe (pod słupki). Z kolei do ogrodzeń panelowych zaleca się fundamenty ciągłe. Te zaś mogą być wykonane na kilka sposobów.

Najczęściej stosowana jest klasyczna podmurówka. Zazwyczaj wykonuje się ją z betonu (metoda najszybsza), ale można też spotkać się z podmurówką kamienną bądź ceglaną. Należy ona do stosunkowo płytkich rozwiązań, jednak cieszy się popularnością ze względu na estetyczny wygląd, łatwość w budowie i skuteczną ochronę przed wilgocią. Podmurówka tego typu może być prefabrykowana lub wykonywana samodzielnie.

Podmurówka prefabrykowana

Podmurówka prefabrykowana to nic innego niż fundamenty pod ogrodzenie panelowe, które sprzedaje się w gotowych elementach – dostosowanych wielkością oraz wytrzymałością do modułów płotu.

Rozwiązanie to jest bardzo popularne ze względu na łatwość montażu, który można zlecić specjalnej ekipie, lub wykonać samodzielnie. Zamontowanie samodzielne nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy po prostu postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Do zalet tej podmurówki należy też relatywnie niska cena wykonania, duża różnorodność produktów, z której można ją wykonać, oraz szybkość realizacji. Niestety ma też kilka wad, do których zalicza się gorsza stabilizacja płotu w porównaniu z podmurówką laną. Co więcej, tego typu prefabrykaty montuje się na ziemi, a nie w ziemi. Mogą więc nie stanowić wystarczającej bariery dla zwierząt. Wiele gatunków może przekopać się pod takim płotem.

Samodzielne wykonanie podmurówki

Podmurówka lana jeszcze niedawno była jedynym sposobem na wykonanie fundamentów pod ogrodzenia, nie tylko panelowe. W związku z tym często można spotkać się z określeniem, że podmurówka lana jest tradycyjna. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się wyjątkową trwałością.

Podmurówkę laną zazwyczaj wykonują fachowcy. Wymaga ona bowiem przygotowania głębokiego rowu pod słupki oraz pod materiał, z którego powstanie fundament. Wymaga też odeskowania, zbrojenia i dylatacji. Ogrodzenia panelowe z tego typu podmurówką będą jednak bardziej odporne na obciążenia, uszkodzenia, grzęźnięcie czy nachylanie oraz lepiej zabezpieczone przed zwierzętami. Niestety takie rozwiązanie jest droższe od podmurówki wykonanej z elementów prefabrykowanych, a sama budowa czasochłonna.

Budowa ogrodzenia – czy warto inwestować w fundamenty?

Fundamenty pod ogrodzenia panelowe, niezależnie od tego, jaki rodzaj się wybiera, zawsze są dobrym rozwiązaniem.

Każda z wybranych opcji zapewnia większą stabilizację konstrukcji oraz wzmacnia ją i zabezpiecza metalowe elementy przed działaniem wilgoci pochodzącej z podłoża. Co więcej, podmurówka zabezpiecza też płot przed przechylaniem się lub przed opadaniem w gruncie.

Ponadto nowoczesna, elegancka i pięknie wykonana podmurówka może też pełnić funkcję dekoracyjną!

Promocje
Siatka Hodowlana Zgrzewana 13x13mm 1,05  / 10 mb
Siatka Hodowlana Zgrzewana 13x13mm 1,05 / 10 mb

220,00 zł

Cena regularna: 239,00 zł

Najniższa cena: 220,00 zł
szt.
Siatka Hodowlana Zgrzewana Ocynkowana+PCV 19x19mm 25mb
Siatka Hodowlana Zgrzewana Ocynkowana+PCV 19x19mm 25mb

270,00 zł

Cena regularna: 290,00 zł

Najniższa cena: 260,00 zł
szt.
Słupki do siatki leśnej i sadów 180 cm
Słupki do siatki leśnej i sadów 180 cm

35,00 zł

Cena regularna: 37,00 zł

Najniższa cena: 37,00 zł
szt.
Siatka pcv 150 cm 50mb
Siatka pcv 150 cm 50mb

310,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 300,00 zł
szt.
Taśma PVC do wypełniania paneli ogrodzeniowych
Taśma PVC do wypełniania paneli ogrodzeniowych

89,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
szt.
Taśma PVC do wypełniania paneli ogrodzeniowych
Taśma PVC do wypełniania paneli ogrodzeniowych

89,00 zł

Cena regularna: 99,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
szt.
Taśma PVC twarda do wypełniania paneli ogrodzeniowych
Taśma PVC twarda do wypełniania paneli ogrodzeniowych

89,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
szt.
Taśma PVC do wypełniania paneli ogrodzeniowych
Taśma PVC do wypełniania paneli ogrodzeniowych

80,00 zł

Cena regularna: 94,00 zł

Najniższa cena: 80,00 zł
szt.
Waluty

Infolinia:

510-199-485

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl