Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najtrafniejsze. Co mamy na myśli? Oczywiście tradycyjny sposób na ogrodzenie posesji, czyli siatkę ogrodzeniową, którą można stosować w najróżniejszych celach. Ta uniwersalność zastosowania jest przyczyną, dla której tego rodzaju płot ciągle jest w użyciu, a jego popularność nie maleje. Jak można wykorzystać go u siebie? Poniżej zebraliśmy kilka propozycji.
Stosowanie siatki ogrodzeniowej – ogrodzenie domu
Podstawowym celem, w jakim stawia się siatkę ogrodzeniową, jest oznaczenie terenu swojej działki. Tak stworzony płot to wyraźny sygnał dla osób postronnych, że dany teren jest własnością prywatną i nie należy na niego wchodzić.
Co więcej, w przypadku ogradzania siatką domów, celem jest też zabezpieczenie posiadłości i mieszkańców przed dostępem osób niepowołanych. To zabezpieczenie m.in. przed chuliganami, którzy mogliby coś zniszczyć, czy przed złodziejami.
Siatka ogrodzeniowa – zabezpieczenie gospodarstwa
Zabezpieczenie, jakim jest siatka ogrodzeniowa, znajduje też zastosowanie w ochronie zabudowań gospodarczych. Można ją stawiać w celu ochrony zwierząt takich jak kozy, przed uciekaniem z terenu gospodarstwa.
Tego typu ogrodzenie można też zastosować dla zabezpieczenia wybiegu dla kur, gęsi czy kaczek. To także dobry sposób na stworzenie na wolnym wybiegu klatki dla królików.
Ogrodzenie ogrodu z siatki
Siatka ogrodzeniowa może być też stosowana w celu wyznaczenia na działce miejsca przeznaczonego na uprawę warzyw i owoców. Taki podział sprawdza się szczególnie na dużych działkach. A jaki ma to cel? Chodzi głównie o ochronę plonów przed szkodnikami, takimi jak dzikie zwierzęta, np. sarny, dziki i zające. Zwierzęta te mają bowiem słabość do warzyw, które najczęściej uprawia się w ogrodach.
Zające mogą zjadać marchewkę, cebulę i sałatę. Sarny mają duże dzienne zapotrzebowanie na pokarm, które wynosi od 3 do 5 kg. W związku z tym mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie, tym bardziej że mają słabość do warzyw, które często w pojawiają się w polskich ogródkach. Zjadają:
- fasolkę,
- liście jabłoni,
- liście poziomek
i buraków. Zaś dziki najczęściej zjadają kłącza, żołędzie, a także owoce i drobne rośliny, a szukają pożywienia, rozkopując ziemię, co może być wyjątkowo szkodliwe dla grządek.
Cel siatki ogrodzeniowej – ogrodzenie sadu
Osoby, które zajmują się uprawą drzew owocowych, też mogą skorzystać z siatki ogrodzeniowej. Wykorzystanie jej do ogrodzenia sadu ma na celu zabezpieczenie drzewek przed dostępem niepowołanych osób oraz dzikich zwierząt.
Sarny, daniele i jelenie mogą bowiem niszczyć gałęzie i obgryzać korę takich drzew owocowych jak jabłonie, grusze i śliwy. Mogą niszczyć także czereśnie i inne drzewka. Najczęściej problem ten pojawia się jesienią i zimą, a także wczesną wiosną. W tym okresie zwierzęta mogą mieć trudności ze znalezieniem innego pożywienia, które stanowi podstawę ich diety. Wobec tego są bardziej aktywne na terenach gospodarczych. Uszkodzone przez nie drzewka mogą być tak osłabione, że zaczną wysychać lub nie będą owocować odpowiednio obficie w następnym sezonie.
Obiekty sportowe a siatka ogrodzeniowa
Siatkę ogrodzeniową można także stawiać w celu zabezpieczenia obiektów sportowych. Przydaje się ona to tego, aby zatrzymać piłkę lecącą z dużą prędkością. Tak, aby nie zginęła ona na łące, polu czy wśród drzew, a także by nie zrobiła krzywdy osobom postronnym.
Siatka ogrodzeniowa o niewielkich oczkach może uniemożliwić wypadnięcie zarówno większych piłek, takich jak nożne, koszykowe i siatkowe, ale też mniejszych modeli. Będzie skuteczną ochroną dla piłek ręcznych, tenisowych, hokejowych, a nawet dla lotek do badmintona!
Inne zastosowania i cele siatki ogrodzeniowej
To, w jakim celu należy stosować siatkę ogrodzeniową, jest bardzo indywidualną kwestią. Ze względu na uniwersalność tego materiału ogrodzeniowego, można stosować go niemal wszędzie. Także na budowach, w okolicach pól uprawnych oraz szkółek leśnych.
Sprawdza się do ogrodzenia osiedli mieszkaniowych, domków jednorodzinnych, boisk sportowych oraz wielu innych terenów.