Chyba każdy, kto planuje jakąkolwiek inwestycję chce, aby była ona trwała i niezbyt obciążająca finansowo. Planowanie ogrodzenia nie jest w tym względzie wyjątkiem. Koszty postawienia płotu (w tym robocizny i materiałów) mogą być wysokie. Szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Na szczęście istnieją tanie i proste sposoby na ogrodzenie działki. Jakie? Opowiemy o nich w tym materiale, więc zapraszamy do dalszej lektury!
Tanie ogrodzenie w wiejskim stylu
Miłośnicy klimatów rustykalnych mogą postawić na klasyczny płot drewniany. Koszt tego rodzaju ogrodzenia działki jest dość niski. Co więcej, można je wykonać samodzielnie, więc nie trzeba dodatkowo płacić za robociznę. Płot drewniany nie wymaga też stosowania podmurówki. Aby go stworzyć, potrzebne są jedynie deski oraz słupki.
Ogrodzenie drewniane – o czym pamiętać?
Przy tworzeniu płotu z desek należy liczyć się z tym, że trzeba go co jakiś czas impregnować. Co więcej, jego żywotność jest raczej krótka. Drewno to naturalny materiał, który jest podatny na wilgoć, nasłonecznienie oraz działanie skrajnych temperatur. Drewno ma także niższą (niż np. stal) wytrzymałość. W związku z tym rozwiązanie to nie jest inwestycją na długie lata. Z pewnością jednak walory estetyczne płotu drewnianego rekompensują ewentualne niedogodności. Drewniany płot jest piękny i ponadczasowy. Ma także niepowtarzalny charakter!
Ogrodzenie z roślinności
Innym sposobem na stworzenie taniego ogrodzenia działki, jest żywopłot. Wykonanie go wymaga nieco czasu. Rośliny potrzebują miesięcy bądź lat, by urosnąć i utworzyć jednolitą ścianę odgradzającą granicę działki od ulicy czy chodnika. Efekt jest jednak niesamowity, więc warto uzbroić się w cierpliwość i postawić na płot z krzewów lub drzewek karłowatych! To doskonała propozycja dla osób, które kochają przyrodę i cenią czas spędzony w naturze!
Ogrodzenie z krzewów – podstawowe informacje
Koszt naturalnego ogrodzenia działki jest zależny od wielkości ziemi oraz tego, w jakie rośliny się inwestuje. Im większa działka, tym więcej krzaczków trzeba kupić, aby w pełni ogrodzić teren. W przypadku naturalnego płotu należy liczyć się też z kosztami związanymi z utrzymaniem roślinności, np. systemem nawadniającym.
7 gatunków roślin, które nadają się na ogrodzenie
Z czego można stworzyć gęsty żywopłot? Polecamy przede wszystkim rośliny o niewielkich wymaganiach glebowych, np.:
- tuje,
- cisy,
- ostrokrzew,
- jałowiec,
- bukszpan,
- rokitnik
- ogniki szkarłatne.
Tanie ogrodzenie – siatka
Siatka to rodzaj płotu, który był bardzo popularny kilkadziesiąt lat temu, a teraz wraca do łask. Dlaczego? Głównie ze względu na łatwość w montażu oraz bardzo atrakcyjną cenę. To niejedyne zalety ogrodzenia z siatki. Jest ono też wytrzymałe, odporne na obciążenia, wilgoć i odporne na skrajne temperatury. Doskonale nadaje się do większych i mniejszych działek.
Jak zrobić ogrodzenie z siatki?
Do stworzenia tego rodzaju płotu potrzebna jest oczywiście siatka, którą można dobrać do swoich potrzeb pod względem koloru, wielkości i układu oczek. Niezbędne są także:
- słupki,
- beton,
- drut naciągowy,
- elementy montażowe.
Żeby stworzyć tanie, proste ogrodzenie działki z siatki należy wytyczyć miejsce, w którym się je poprowadzi. W trakcie wyznaczania miejsca pod płot należy przewidzieć też miejsce na bramę wjazdową oraz furtkę. Potem można przystąpić do umieszczania słupków w gruncie. Należy osadzić je we wcześniej przygotowanych wykopach, a później zalać mieszanką betonową. Po tym, jak beton stwardnieje, należy zamontować podpory. Później można przystąpić do naciągnięcia siatki, zamontowania drutu wzmacniającego oraz uzupełnienia słupków o zatyczki.
Ogrodzenia panelowe
Tego rodzaju sposób na ogrodzenie działki jest najdroższy ze wszystkich, które pojawiły się w tym zestawieniu. Wciąż jest jednak stosunkowo tani i – przede wszystkim – wyjątkowo wytrzymały. Panele metalowe są odporne na duże obciążenia, korozję oraz odbarwienia, a także na wilgoć i skrajne temperatury. Są też łatwe do montażu, bowiem kupuje się gotowe elementy (panele), które trzeba samodzielnie umieścić w gruncie.