Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności: Shoper Płatności, Paypal, PayPo, płatności kartą Visa/Mastercard, Gpay, Blik, przelew tradycyjny.
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru),
  • Szyfrowane dane i transakcje, pełne bezpieczeństwo wykonywanych transakcji.
  • Szybka dostawa towaru kurierem pod twoje drzwi na terenie całego kraju.
  • Dostępne paczkomaty dla wybranych produktów.
  • Realizacja zamówień do wybranych krajów UE.
  • Partnerzy programu *Karta Nowosądeczanina*

Jak zacząć? Budowanie własnej winnicy

Jak zacząć? Budowanie własnej winnicy

Na dobry początek
Winnice w kraju powinny być zakładane na stokach, gdzie ziemia bywa uboższa, najczęściej będziemy stosować formy jednoramienne, na średniej wysokości pniu (ok. 70 cm) oraz całkowitej wysokości rusztowania 175 cm. Jest to dobry sposób uprawy odmian o umiarkowanym wzroście i średnio odpornych na przemarzanie. Taki sposób powoduje, że krzewy sadzimy w rzędach co 1 m, zachowując odstępy pomiędzy rzędami 2,0-2,5 m. Odmiany silniej rosnące i wystarczająco odporne na przymrozki, możemy prowadzić w formach bardziej przestrzennych, na wysokim pniu (ok.140 cm). W tym przypadku krzewy sadzimy w rzędach co 1,0-1,2 m, a szerokość międzyrzędzi, powinna być odpowiednio 3,0-3,5 m.

Bez znaczenia na sposób kształtowania, rzędy powinny mieć przebieg zawsze dokładnie w linii spadku stoku, a więc uwzględniając poprawną ekspozycję w przybliżeniu pn-pd. W przypadku sadzenia krzewów na stromych skarpach, o spadku >30% rzędy mogą mieć przebieg wsch-zach. Odstępy pomiędzy rzędami ustawiamy tak, by rzędy się wzajemnie nie zacieniały.

własna winnica

Rusztowania od czego zacząć?                    
W pierwszych dwóch latach wzrostu krzewów jako tymczasowe podpory służą paliki lub tyczki drewniane o średnicy 30-35 mm i długości całkowitej 2,20 m (1,80 m nad ziemią i 0,40 m pod ziemią). Bardzo trwałe są tyczki z włókna szklanego o przekroju 6 lub 8 mm. Są jednak zbyt krótkie i wystarczają tylko na pierwszy rok uprawy krzewów, a najpóźniej wczesną wiosną w drugim roku musi być wybudowane właściwe rusztowanie. Jako rusztowania dla krzewów w następnych latach używane są różnego rodzaju konstrukcje zbudowane ze słupków i drutów oraz śrub rzymskich.

Biorąc pod uwagę okres eksploatacji winnicy (ok. 30-40 lat), słupki z nawet najlepszego drewna nie będą wystarczająco trwałe i trzeba je po kilku latach (drewno iglaste) lub po kilkunastu (akacja, dąb) wymienić na nowe. Najlepszy stosunek jakości do ceny otrzymamy, wybierając słupki sadownicze ocynkowane do winnic.

Najmocniejsze i głęboko osadzone w ziemi (80-100 cm), powinny być słupki skrajne. Od wewnątrz rzędu powinny być podparte podpórką lub od zewnętrznej strony wzmocnione odciągiem z drutu zakotwiczonym w ziemi. Słupki przelotowe zakopuje się do ziemi na 60-70 cm, w odstępach co 5 m.

Rolę bezpośrednich podpór dla latorośli pełnią druty. Stosować należy drut ocynkowany lub powlekany tworzywem. Ilość i grubość poszczególnych drutów zależy od typu rusztowania. Drut nośny do podwiązywania ramion musi być odpowiednio mocny, natomiast dla krzewów na średniej wysokości, wykorzystuje się jeden drut nośny na wysokości 70 cm nad ziemią.

Budowa rusztowań do winnicy
Do budowy rusztowania pod krzewy najlepiej przystąpić jeszcze przed posadzeniem krzewów, nie naraża się wtedy młodych krzewów na podkopania, podeptania w trakcie pracy. Najpóźniejszym terminem stawiania rusztowań jest 3 rok od posadzenia.


Słupki sadownicze:

- Słupki do winorośli - słupki lekkie, estetyczne, wytrzymałe, łatwe w montażu, trwałe. Najlepszy stosunek jakości do ceny.

- Słupy skrajne - muszą być dłuższe od słupków przelotowych, zazwyczaj długości 2,6 m-2,8 m zależnie od typu gleby wkopujemy je na 0,8-1 m, konieczne są do nich albo kotwy z odciągami albo zastrzały zabezpieczające przed pochyleniami.

- Słupy przelotowe - mogą być krótsze od skrajnych i wkopujemy je na ok 0,6 m i w zależności od planowanej wysokości rusztowania ich długość wynosi 2,1 m - 2,4 m.

- Odległość między słupami może dochodzić do 5-6 metrów.

Drut
Do rusztowań najlepiej stosować specjalny drut sadowniczy, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz ma niską rozciągliwość i dużą wytrzymałość, na dolne druty (nośne) dobrze jest stosować drut średnicy 2,2 mm a na druty pomocnicze można dać 1,6-1,8 mm.

Mocowanie drutu
Tu wiele zależy od materiału z jakiego mamy słupki, w słupkach systemowych są specjalne "uszy" pod druty i nie trzeba się tym problemem przejmować.

Napinacze drutu
Na jednym ze skrajnych słupów należy zamontować system napinający drut, który w ciągu roku lekko pracuje.
Napinacze - tanie i proste rozwiązanie, polecane w większości przypadków. Dobry stosunek jakości do ceny.
Śruba rzymska- trochę wyższy koszt, bardzo duża wytrzymałość, prostota obsługi.

 

Wszystkie produkty znajdą Państwo w naszym sklepie. Zapraszamy do zakupów!

Promocje
Siatka Zgrzewana E-plast 60cm drut 2,2 mm 15mb
Siatka Zgrzewana E-plast 60cm drut 2,2 mm 15mb

140,00 zł

Cena regularna: 145,00 zł

Najniższa cena: 130,00 zł
szt.
Siatka Zgrzewana E-plast  150 cm 25 mb drut 2,2 mm
Siatka Zgrzewana E-plast 150 cm 25 mb drut 2,2 mm

340,00 zł

Cena regularna: 360,00 zł

Najniższa cena: 340,00 zł
szt.
Waluty

Infolinia:

510-199-485

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl