Każdy, kto decyduje się na samodzielny montaż siatki lub paneli, staje przed wieloma dylematami. Szczególnie, jeśli jest to pierwsza tego typu inwestycja w życiu. Jednym z problemów, które można napotkać przed montażem jest to, jak głęboko osadzić słupki ogrodzeniowe. Bez obaw. Nie jest to trudne zadanie, wystarczy odpowiednio się do niego przygotować, zebrać niezbędne informacje i wykonać wszystkie czynności dokładnie, w odpowiedniej kolejności. Jeśli potrzebujesz poradnika, czytaj dalej!
Dlaczego trzeba osadzić słupki ogrodzeniowe na odpowiedniej głębokości?
Przede wszystkim te elementy zapewniają trwałość i stabilność całej konstrukcji, czyli paneli lub siatki. Należy więc odpowiednio je dobrać (tzn. ich liczbę, wysokość i średnicę) do wysokości, wagi i reszty elementów płotu, np. modułów, furtki czy bramy.
Źle dobrane słupki ogrodzenia i ich nieodpowiednie osadzenie mogą powodować opadanie paneli, zmniejszać stabilizację konstrukcji oraz powodować jej uszkodzenia, np. deformacje.
Przygotowanie pod osadzenie słupków ogrodzeniowych
Na początek należy skompletować niezbędne narzędzia (łopatę, poziomicę, klucze itp.) do montażu. Następnie warto przemyśleć to, czy zastosować podmurówkę. To rozwiązanie nie jest wymagane, ale ma wiele zalet m.in.:
wpływa na stabilność konstrukcji;
zabezpiecza panele przed korozją powodowaną przez wilgoć w glebie i wody przypowierzchniowe;
uniemożliwia przekopanie się zwierząt pod konstrukcją;
zapobiega osiadaniu konstrukcji w niejednorodnym lub przepuszczalnym gruncie, np. piaskowym.
Kolejnym etapem prac jest przygotowanie dołów na podpory.
Osadzanie słupków ogrodzeniowych - na jaką głębokość?
To, gdzie należy osadzić słupki ogrodzeniowe, zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju gleby, wysokości podpór itp. Jednak najważniejszym z nich jest tzw. strefa przemarzania gruntu. Jest to poziom gruntu, do którego w zimie sięgają ujemne temperatury. Poziom ten różni się w zależności od regionu Polski i waha między 80 cm (na zachodzie) i 140 cm (na wschodzie). Należy więc sprawdzić wartość przemarzania gruntu dla swojej lokalizacji.
Po ustaleniu głębokości można przystąpić do zaznaczenia narożników płotu i oznaczenia miejsc, w których staną podpory. Następnie można wykopać doły i przygotować beton (opcjonalnie).