Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności: Shoper Płatności, Paypal, PayPo, płatności kartą Visa/Mastercard, Gpay, Blik, przelew tradycyjny.
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru),
  • Szyfrowane dane i transakcje, pełne bezpieczeństwo wykonywanych transakcji.
  • Szybka dostawa towaru kurierem pod twoje drzwi na terenie całego kraju.
  • Dostępne paczkomaty dla wybranych produktów.
  • Realizacja zamówień do wybranych krajów UE.
  • Partnerzy programu *Karta Nowosądeczanina*

Czy stawianie ogrodzenia wymaga pozwolenia? Jakie są wymagania?

Mogłoby się wydawać, że ogrodzenie działki wymaga jedynie dokonania pomiarów, zakupienia odpowiedniego (wytrzymałego i estetycznego) płotu oraz montażu (samodzielnego lub z pomogą ekipy). Niekoniecznie. Przed rozpoczęciem inwestycji warto też sprawdzić, czy stawianie ogrodzenia wymaga pozwolenia. A jeśli tak, to jakie są wymagania dotyczące płotu, który można postawić. W przeciwnym razie łatwo popełnić jakiś błąd, co może wiązać się z późniejszą koniecznością kosztownej przebudowy lub karami.

Czy stawianie ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Najprościej mówiąc, stawianie ogrodzenia na działce nie wymaga pozwolenia – w większości sytuacji. Zawsze istnieją jednak jakieś wyjątki od reguły. W przypadku płotów są one motywowane bezpieczeństwem oraz trwałością samej konstrukcji. Zgłoszenia i specjalnego pozwolenia na budowę wymagają realizacje:

  • których wysokość przekracza 2,2 m;
  • które znajdują się na granicy działki – wymagają zgody właściciela sąsiedniej działki;
  • które znajdują się przy drodze gminnej lub powiatowej;
  • mające postać muru oporowego, który ma podtrzymać grunt przed osuwaniem się;
  • znajdujące się na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków.

W związku z tym pozostałe płoty nie wymagają zgłoszenia. Jednakże to, że jakaś realizacja nie będzie wymagała pozwolenia czy też zgłoszenia nie oznacza, że nie ma pewnych zasad, których należy przestrzegać – opowiemy o nich w dalszej części materiału.

Zgłoszenie budowy – informacje

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy złożyć wniosek zgłoszenia, w którym trzeba uwzględnić kilka informacji. Są to rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonania prac budowlanych. Niekiedy do zgłoszenia należy też dołączyć plan architektoniczny konstrukcji, który musi zawierać szkic przekroju stawianego ogrodzenia, informację o jego wysokości oraz szkic przekroju przęsła. Załączyć trzeba także oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością. Zgłoszenie należy złożyć w urzędzie minimum 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Dlaczego?

W tym czasie urząd musi wydać decyzję – wydać pozwolenie lub wyrazić sprzeciw w związku z budową. Głównym powodem sprzeciwu wobec inwestycji jest to, że planowana realizacja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni.

Płot bez pozwolenia – jakie ogrodzenie można zbudować?

Jeśli ogrodzenie nie będzie się znajdować przy drodze gminnej lub powiatowej, na terenie objętym ochroną konserwatora i jeśli nie będzie wyższe niż 220 cm, nie trzeba zgłaszać jego budowy do urzędu i czekać na pozwolenie. Nie oznacza to jednak, że płot może wyglądać w dowolny sposób. Musi ono spełniać kilka warunków.

Podstawowym wymaganiem, dotyczącym każdego stawianego ogrodzenia jest to, że nie może ono stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. W związku z tym nie można umieszczać na nim, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, niebezpiecznych elementów takich, jak:

Co więcej, ogrodzenie musi być wyposażone w bramy i furtki, które otwierają się do wewnątrz działki. Dotyczy to zarówno realizacji kutych, jak i płotów, modułów czy żywopłotów. Każda konstrukcja musi też spełniać wymogi prawa miejscowego.

Prawo lokalne – miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni i inne dokumenty

Nie zawsze można pozwolić sobie na dowolność w kwestii wzoru, materiału oraz koloru płotu. W wielu miejscach w Polsce obowiązują lokalne wymagania, takie jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzeni oraz uchwały krajobrazowe. Mogą one zawierać informacje o dozwolonych materiałach, z których można wykonać ogrodzenie, a także regulacje związane z wyglądem stawianego ogrodzenia.

Np. może się okazać, że w dzielnicy, w której znajduje się wiele budynków, które są klasyfikowane jako zabytki, nie będzie można postawić ogrodzenia modułowego, a jedynie stalowe kute. Takie, które będzie pasowało estetyką do elewacji budynków oraz historycznych zabudowań. Podobnie może być na nowoczesnych osiedlach. Tam, gdzie znajdują się już współczesne domy, może nie być możliwości, by postawić tradycyjny płot.

Promocje
Siatka Zgrzewana E-plast 60cm drut 2,2 mm 15mb
Siatka Zgrzewana E-plast 60cm drut 2,2 mm 15mb

140,00 zł

Cena regularna: 145,00 zł

Najniższa cena: 130,00 zł
szt.
Siatka Zgrzewana E-plast  150 cm 25 mb drut 2,2 mm
Siatka Zgrzewana E-plast 150 cm 25 mb drut 2,2 mm

340,00 zł

Cena regularna: 360,00 zł

Najniższa cena: 340,00 zł
szt.
Waluty

Infolinia:

510-199-485

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl